دات نت نیوک
X

شهر هوشمند (SMART CITY)

Enter Title

شهر هوشمند
شهرهای مدرن و امروزی با دو نوع چالش مالی و اجتماعی مواجه هستند. چالش‌های مالی با افزایش هزینه‌ها در حوزه تسهیلات زندگی و انرژی (آب، برق، ...) و چالش‌های اجتماعی که به زیرساخت‌های شهر مرتبط هستند. 
شهرهای کوچک و جوامع محلی که گرایش و تمایل ساکنین نسل جوان آن‌ها، شور، جنبش، چالاکی و زندگی آسانتر/راحت‌تر در شهرهای بزرگ است، در رنج فرهنگی و زیان مالی هستند. شهرهای کوچک با چالش‌های کاهش و مهاجرت ساکنین جوان به شهرهای بزرگتر روبرو هستند. از طرف دیگر، شهرهای بزرگ می‌بایست در کنار مظاهر مدرنیته، می‌بایست برای ساکنین جدید خود، امکانات و تسهیلات لازم مورد نیاز آن‌ها را فراهم کنند. 
شهرهای پایدار هوشمند، باعث افزایش رضایت مندی ساکنین در طولانی مدت می‌شود و این موضوع می‌تواند به افزایش اثر بخشی و بهره‌وری شهرها و جاذبه بیشتر برای ساکنین جوان منجر شود.
شهر پایدار هوشمند یک شهر کارآمد:
شهر پایدار هوشمند بر سه اصل ایجاد خواهد شد:
1. معیار اول، عناصر مبتنی بر کیفیت 
عناصری مانند معیارهای زندگی، کیفیت آب و میزان فضای سبز که بصورت مستقیم یا غیر مستقیم بر کیفیت زندگی و سلامت جسم و روان شهروندان اثرگذار است.
2. معیار دوم، تمرکز بر گاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای
شهرهای در حال توسعه می‌بایست در زیرساخت‌های جدید شهری سرمایه‌گذاری نمایند، این زیرساخت‌ها شامل شبکه بزرگراه‌های هوشمند، سیستم‌های حمل و نقل عمومی، تولید انرزی الکتریکی و انتقال آن، ساخت سیستم تصفیه آب، توزیع آب شرب و سیستم دفع و تصفیه فاصلاب شهری.
ساکنین و مدیران شهری بطور همزمان می‌بایست در خصوص میزان انرژی مصرفی تجهیزات خانگی، میزان مصرف انرژی الکتریکی سیستم تهویه مطبوع سازمان یا مجتمع مسکونی و یا انتخاب وسیله نقلیه عمومی یا شخصی در شهری که در آن در حال زندگی و کار هستند، تصمیمات کلیدی و مهمی را اتخاذ نمایند.
با توجه به طول عمر دوام سرمایه، تصمیمات می¬بایست کوتاه مدت باشند ولی تأثیرات بلندمدت در کاهش راندمان تولید آلاینده‌ها و گازهای گلخانه‌ای داشته باشند.
3. معیار سوم، انعطاف پذیری شهر در مقابل بلایای طبیعی
در این بخش با اتخاذ تصمیمات صحیح، و ایجاد تغییرات مناسب؛ اطلاع رسانی و پاسخ‌دهی عملیاتی شهر را در مقابل وقوع حوادث طبیعی از قبیل زلزله یا رویدادهای ناشی از تغییرات اقلیمی مانند طوفان‌های منطقه‌ای و سیلاب و ... را بهبود بخشید.
نکته: مدیران یک شهر پایدار هوشمند می‌بایست تصمیماتی اتخاذ نمایند که از بروز تغییرات اقلیمی جلوگیری نمایند. 
شهر پایدار هوشمند شما:
با اضافه کردن یک لایه دیجیتال ساده، در حقیقت یک شهر را هوشمند کرده‌ایم. برنامه‌های کاربری متفاوت می توانند به این بستر دیجیتالی بپیوندند و در زمینه‌های کنترل پایش برق، آب، حمل و نقل و بسیاری موارد دیگر باعث افزایش بهره وری و تصمیم گیری‌های سریع برای مدیران شهری گردند. با این کار می توان برنامه های کاربردی کل شهر را به یک سیستم مرکزی متصل کرد و کنترل، سنجش و اندازه گیری، تحلیل و تصمیم گیری جهت مدیریت شهر و ساکنین را در جنبه های مختلف مقدور ساخت. در واقع هدف از ایجاد شهرهای پایدار هوشمند، افزایش کیفیت زندگی شهروندان و مدیریت مناسب منابع شهری است. یک شهر پایدار هوشمند، صرفا با ایجاد شبکه ای از سنسورها ایجاد نمی شود؛ آنچه یک شهر را هوشمند می کند، ساکنین هوشمند است که می توانند جریان عادی زندگی خود را در بستر دیجیتالی شهر، بهتر، کارآمدتر و بهینه تر کنند.
شهر پایدار هوشمند خود را بسازیم:
یک شهر بهتر برای ساکنین شهر آماده نمایید و از همین الان شروع کنید.
ارائه تجربه شهرنشینی هوشمند را نشان داده و با این کار باعث جذب توریست و ساکنین جدید شوید.
تاسیس شهر پایدار هوشمند با ارائه راه حل های بهره‌وری انرژی مانند چراغ‌های هوشمند، مدیریت هوشمند منابع آب، مدیریت ناوگان، پارکینگ‌های هوشمند و .... و حمایت در کاهش هزینه‌های شهری در طولانی مدت می تواند به رویایی تحقق پذیر منجر شود
تسهیل زندگی روزانه با حمل و نقل هوشمند و معرفی مدیریت ترافیک پیشرفته و بهره‌وری مناسب
ایجاد امکانات و تسهیلات برای افراد سالخورده و حمایت از تصمیم‌گیران شهری برای آگاهی و اطلاع رسانی و در اختیار داشتن ابزارهای برقراری ارتباطات با ساکنین شهر
رهیاب پیام گستران و شهر پایدار هوشمند
شرکت رهیاب پیام گستران به عنوان شرکتی پیشرو، راه‌حل‌ها و پلتفرم‌های هوشمند برای ایجاد و توسعه شهرهای پایدار هوشمند را ارائه‌نموده و در این خصوص با طراحی محصولات متنوع و ارائه راهکارهای کاملا بروز توانسته است طیف وسیعی از نیازهای مشتریان را فراهم نماید. گستره راه‌حل‌های قابل عرضه شرکت رهیاب پیام گستران در ابعاد کوچک، متوسط تا بزرگ قابل انجام است. این خدمات بر پایه سرویس‌های ابری بوده و با استفاده از روش های منطبق با فناوری روز می تواند هر گونه ابزاری را در دسترس کاربران قرار دهد. کاربران در این سیستم می‌توانند در گروه سرویس‌های دولت به دولت، دولت به شهروندان، تجاری به تجاری و ....به ارائه خدمات خود بپردازند.
رهیاب پیام گستران با همکاری دیگر زیرمجموعه‌های خود، در حال طراحی و برنامه‌ریزی چند پروژه شهر پایدار هوشمند در کشور است. توانمندی رهیاب پیام گستران در حوزه اینترنت اشیاء، شبکه‌های اطلاعاتی، تولید اپلیکیشن‌های کاربردی، ایجاد زیرساخت‌های لازم مخابراتی، داده‌کاوی و .... به گونه‌ای است که با توجه به نیازهای هر شهر می‌تواند نقشه راه مناسب برای ایجاد و توسعه شهر پایدار هوشمند را از ابتدا تا انتها، برنامه‌ریزی، پیاده‌سازی و اجرا کند.